Font size:
maandag, 1 september 2003

Het ‘Klein Duimpje’ complex


Bij de discussies over de deelname van een klein land als Nederland aan allerlei Europese programma’s hoort men voortdurend de opmerking maken dat Nederland te klein en te onbelangrijk is om invloed uit te kunnen oefenen. ‘Klein Duimpje’ moet zich niets verbeelden temidden van de grote jongens. En het moralistisch ‘opsteken van het vingertje’ is al helemaal uit den boze…

Op die opmerkingen wordt zelden of nooit kritisch gereageerd, laat staan dat zij door iemand worden tegengesproken. Toch geven zij blijk van een uiterst merkwaardige opvatting over wat al of niet belangrijk is bij het gezamenlijk nadenken over problemen en het vormen van standpunten. Ik doel op het typische idee dat de wijsheid toe zou nemen met de grootte van een land en het succes van een economie. Hoe machtiger een land hoe helderder het inzicht van de leiders en hoe beter hun ideëen. Dus zijn het in het geval van het Verenigd Europa of de NAVO de Duitsers en de Fransen die in wijsheid uitblinken, terwijl ook de Engelsen een stevige vinger in de intellectuele pap hebben. Daarbij vergeleken zijn de Nederlanders nauwelijks meer dan bescheiden toehoorders die blij mogen zijn als zij af en toe een opmerking mogen maken. Een opmerking overigens waarnaar doorgaans niemand luisteren wil.

Die vreemde toestand is niet alleen opvallend bij de Europese en mondiale bestuurscolleges: overal waar hooggeplaatste bonzen bijeen zijn is hetzelfde waar te nemen. De democratie gaat er op een vreselijke manier mank aan en zelfs in het burgerlijke verenigingsleven is het een normaal verschijnsel. Steeds komt het er op neer dat de achterban van de politicus bepalend is voor zijn wijsheid – of eigenlijk meer het ontbreken ervan. Het kriterium van ‘de meeste stemmen gelden’ blijkt een domme basis voor wijsheid die als zodanig zelfs uitermate negatief uitpakt.

Deze dwaasheid komt voort uit het juist bij de maatschappelijke bovenlaag gebruikelijke infantiele denken, een denken dat door en door onvolwassen is. Het is blijven steken in een primitief begrip van ‘meer en minder’. Dat wil zeggen: een kwantitatieve benadering van de werkelijkheid. Ik mag dat graag ‘telraamdenken’ noemen. Daarbij wordt alles uitgedrukt in hoeveelheden, in maten en gewichten. Dan kan het gebeuren dat zelfs een zak met veren, toch vrijwel uitsluitend bestaande uit lucht, aan belang wint als er maar voldoende veren in zitten. Hij wordt dan letterlijk gewichtiger. En dat geldt precies zo voor de gewichtige bonzen dezer wereld.

In de praktijk komt het er op neer dat het onbenul aan invloed wint als er meer van voorhanden is. De onzin krijgt blijkbaar meer zin als er zoveel mogelijk dwazen achter staan. Maar als een dergelijke mentaliteit de regel is kan het niet uitblijven dat elk plan en elke beslissing noodzakelijkerwijs ver beneden de maat blijven, ja zelfs de middelmaat niet eens benaderen. Je ziet dat bijvoorbeeld als een politicus een evident mislukt beleid verdedigt alleen maar omdat het van een partijgenoot afkomstig is.

Er bestaat geen enkel houdbaar argument dat de mening rechtvaardigt dat de grote meerderheid verstandiger zou zijn dan Klein Duimpje. Integendeel, in het betreffende sprookje stak hij met kop en schouders boven de middelmaat uit. Zo liggen inderdaad de juiste verhoudingen. Het gaat er immers om dat de besten het voor het zeggen hebben. Eerst als dat het geval is kan de mensheid boven de middelmaat uitkomen en met succes proberen zich werkelijk volwassen te gedragen.

Jan Vis, philosopher


THE BEAUTIFUL ART OF PHILOSOPHY

1) Homepage: http://home01.wxs.nl/~filosvis

2) Homepage: http://home.planet.nl/~dageraad.vis

Reacties

 
Reactie van replica (31-07-10, 03:15) 2

These are good ways to come up with a good company to get your replica handbags from. When you are checking out wholesale distributors make sure they are following fashion trends. Distributors that are careful about the styles of purses they buy are the ones to get your thomas wylde from so that you’re selling stylish jp tods handbag.This is a must because out-of-date replica burberry handbags or those that just aren’t as popular won’t sell well. Traditional bottega veneta bags are going to be a good seller too. Leather is always in good taste and diversifying your line of designer handbags is cartier replica handbags a good ploy to sell a lot of them.

 
Reactie van crystal jewelry (4-09-10, 05:33) 3

Women of all age groups love to be trendy and stylish.Of all the accessories, Swarovski crystal make for an important place in their mind. They prefer wearing Swarovski crystal earrings,rings,necklaces to different places because it gives them a sense of elegance and confidence. For fashion conscious and stylish woman, Swarovski crystal jewelry make for a perfect choice.Swarovski crystal, a brand name synonymous with luxury, style and elegance, offers a wide variety ofjewelries. Classic and elegant design and chic sophistication, these beautiful Swarovski crystal jewelry add glamour to your personality.L
Swarovski crystal jewelry is the best alternative for highly expensive diamond jewelry set. It can be safely worn during the day without any suspicious character following you all over town.Swarovski crystal jewelry are alternative to expensive jewelry because they are cheap and affordable,everyone can enjoy them.

 
Naam (verplicht)
Email (verplicht - maar wordt nooit getoond)
Website
Reacties met meer dan vijf links worden gemodereerd voor ze worden weergegeven om SPAM tegen te gaan. Je kunt <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> tags gebruiken in je commentaar.

Powered by WP Hashcash